MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

06.09.16

Batalion dowodzenia Wielonarodowej Brygady na targach w Lublinie


Batalion dowodzenia Wielonarodowej Brygady powstał z dniem 1 lipca 2011 r. rozkazem Dowódcy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej  na bazie batalionu dowodzenia 3 Brygady Zmechanizowanej im. R. Traugutta. Minister Obrony Narodowej decyzją Nr 36/MON z dnia 20 marca 1996 r. polecił 3 batalionu dowodzenia 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie przejąć i z honorem kultywować tradycje:

- 2 batalionu telegraficznego (1919-1939),
- 3 kompanii telegraficznej (1932-1939),
- 3 samodzielnej kompanii łączności (1943-1947).

Podczas "Było...nie minęło" żołnierze z Batalionu dowodzenia WB zaprezentują sprzęt wojskowy sekcji polskiej będącej na wyposażeniu batalionu. 

05.09.16

Zapraszamy na panele dyskusyjne IH UMSC

Rozpoznawalność Instytutu Historii UMCS w oczywisty sposób wynika z eksploracji historii Lublina i Lubelszczyzny, ale historycy IH UMCS mieli także swój znaczący wkład w studia nad polskim wychodźstwem, badaniem struktur społecznych, przemian gospodarczych, społecznych, ustrojowych i kulturowych w różnych epokach historycznych państwa polskiego. W chwili obecnej w strukturze Instytutu Historii mieści się 14 zakładów wydzielonych w większości wedle porządku chronologicznego wskazującego jednocześnie określony profil badawczy i najważniejsze zadania dydaktyczne.


Podczas wydarzenia „Było…nie minęło” odbędą się panele dyskusyjne prowadzone przez pracowników naukowych IH UMCS oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.


I panel : „ Czy było warto ? – wrzesień 1939” [ 22 października, godz. 12 ]

II panel: „ Czy było warto ?  – powojenne podziemie niepodległościowe” [ 23 października, godz. 12 ]


Serdecznie zapraszamy.

05.09.16

Czarnobiały kwadrat

Retro Atelier - niekomercyjny projekt przywracania fotografii archaicznej do życia i świadomości ludzi nowoczesnych. Podczas „Było…nie minęło” – Spotkania Miłośników Historii odbędzie się pokaz robienia zdjęć techniką mokrego kolodionu *, na szkle. Dla chętnych możliwość wykonania zdjęć w przebraniach z epoki XIX wieku.


* Jeden z pierwszych negatywowo pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych. Polega na przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra, „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim płyta wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić.


Pokaz poprowadzi mistrz tej techniki Marcin Szwaczko. 

więcej >>
31.08.16

Klub Miłośników Historii "Warszawa" na targach w Lublinie

Klub Miłośników Historii "Warszawa" zrzesza miłośników militariów i historii Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej. Ich celem jest przybliżanie i zaprezentowanie nieco już zapomnianych ludzi i wydarzeń z tamtych lat. Starają się to osiągnąć poprzez uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych, gdzie odtwarzają bitewne epizody wojenne, tworząc dioramy przybliżające życie na froncie, kolekcjonując wyposażenie i umundurowanie, a także gromadząc wiedzę na temat przeszłości, tradycji oraz zwyczajów.

Podczas "Było...nie minęło" Klub Miłośników Historii "Warszawa" zaprezentuje piechotę Armii Szwedzkiej, a żeńska część grupy -  modę od Wojny Secesyjnej aż po lata 30-te.
więcej >>
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13