MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

12.10.17

Promocja książki Dariusz Szymanowski "Gdzie spoczywa Hubal"

Publikacja jest podsumowaniem moich wielomiesięcznych badań, mających na celu odnalezienie miejsca spoczynku legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego - mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To swoisty dokument zawierający nowe fakty, ustalenia i hipotezy, wynikające z wykonanych w tym czasie poszukiwań.

Kwerendy archiwalne (niepublikowane do tej pory źródła informacji), rozmowy ze świadkami, a także dziesiątki (a może nawet setki?) godzin spędzonych na badaniach terenowych – to wszystko przynosi efekty, które zaskakują.

więcej >>
12.10.17

Czarno-biały kwadrat

Retro Atelier - niekomercyjny projekt przywracania fotografii archaicznej do życia i świadomości ludzi nowoczesnych. Podczas „Było…nie minęło” – Spotkania Miłośników Historii odbędzie się pokaz robienia zdjęć techniką mokrego kolodionu *, na szkle. Dla chętnych możliwość wykonania zdjęć w przebraniach z epoki XIX wieku. Pokaz poprowadzi mistrz tej techniki Marcin Szwaczko.  

* Jeden z pierwszych negatywowo pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych. Polega na przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra, „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim płyta wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić

12.10.17

Fundacja Niepodległości na targach!


Fundacja Niepodległości realizuje  swoje naczelne hasło „pamięć  buduje tożsamość” prowadząc  różne działania w obszarze zachowania pielęgnowania tradycji i dziedzictwa polskiej historii. 

Fundacja posiada własne wydawnictwa ( periodyk „Kwarta” , wydawnictwa muzyczne poświęcone żołnierzom wyklętym oraz pozycje książkowe jak choćby wywiad rzeka z wybitnym emigracyjnym publicystą Zbigniewem S. Siemaszką); 


Fundacja odnawia zabytki i porządkuje cmentarze polskie na kresach dawnej Rzeczpospolitej przy udziale młodzieży; przeprowadza  lekcje historii dla młodzieży szkolnej w miejscach historycznych wydarzeń (Monte Cassino 2014); buduje własne zasoby dokumentów i fotografii  oraz cyfryzuje  je; prezentuje historię w sposób plastyczny poprzez swoje własne zasoby wyjątkowych eksponatów jak kolekcja zabytkowych pojazdów wojska polskiego z okresu II wojny światowej, która często uświetnia różnego rodzaju pokazy, uroczystości i lekcje historii. 

12.10.17

Muzeum Wojska Polskiego

Miło nam poinformować, że tegoroczną edycję wspomaga Muzeum Wojska Polskiego.


Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.


Muzealna Grupa Eksploracyjna często współpracuje z ekipą programu „Było…nie minęło”, uczestnicząc w archeologicznych wyprawach. Dzięki tej współpracy będziemy mogli obejrzeć w Lublinie unikatowe w skali świata eksponaty i znaleziska.


http://www.muzeumwp.pl/ 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9