MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

22.09.17

Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha

15 września 1940 r. to przełomowa data w Bitwie o Anglię. Tego dnia Luftwaffe wysłało nad Wielką Brytanię najpotężniejsze uderzenie swoich sił powietrznych. Celem miało był zniszczenie brytyjskiego lotnictwa i otwarcie drogi do inwazji morskiej na Wyspy. Walcząc z potężnymi falami niemieckich maszyn, sławę najlepszych lotników myśliwskich pod brytyjskim niebem ugruntowali piloci polskich dywizjonów 303 i 302.


15 września zestrzelono 185 samolotów Luftwaffe, Dywizjon 303 strącił piętnaście, a 302 - osiem maszyn wroga.... 


Przyjdź na Było...nie minęło - Spotkanie z Historią i dowiedz się więcej na stoisku Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha z miejscowości Napoleon pod Częstochową.

21.09.17

Trenażer czołgowy MPG-69

W Lublinie powstała replika trenażera czołgowego MPG-69, który służył do nauki jazdy w jednostkach pancernych szkolących kierowców czołgów. Budowy podjęli się studenci z Politechniki Lubelskiej. MPG-69 produkowano w Braniewie. W latach 1970-1974 w „fabryce małych czołgów” powstało 200 tego typu pojazdów. Na Było...nie minęło zobaczymy efekty pracy lubelskich studentów. Będzie też można porozmawiać z jego konstruktorem płk Zbigniewem Węglarzem. 

fot. ze zbiorów Tomasz Szczerbicki
12.09.2017

Kowalstwo pasją życia

Jedną z atrakcji tegorocznej edycji "Było nie minęło" będą mini warsztaty kowalstwa artystycznego. Z tajnikami tego wyjątkowego rzemiosła zapozna Was Tomasz Gomola, który kowalstwem zajmuje się od prawie 25 lat. Serdecznie zapraszamy!
więcej >>
12.09.17

"Lublin z Czwartku"

Informujemy, że dzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, podczas "Było...nie minęło" - Spotkanie z Historią, będziecie Państwo mogli obejrzeć wystawę fotografii, map, planów i rysunków, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Wystawa powstała z okazji 25. Europejskich Dni Dziedzictwa. 

Już ponad siedem wieków kolejni mieszkańcy najstarszego miejsca osadnictwa na terenie Lublina - wzgórza na przedmieściu, a następnie dzielnicy Czwartek (nazwa została wzięta od dnia cotygodniowych targów), obserwują życie i przemiany w naszym mieście. Widzieli zamek, który był siedzibą przedstawicieli władzy królewskiej, więzieniem, katownią i muzeum. 
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10