MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

05.06.17

GREEN CAMO Partnerem "Było...nie minęło" - Spotkanie z Historią

Miło nam poinformować, że Firma GREEN CAMO  z siedzibą w Lublinie ul. Narutowicza 48, została Partnerem wydarzenia „Było…nie minęło” – Spotkanie z Historią. 

13.04.17

Spotkanie z historią

4 tysiące zwiedzających, 70 stoisk, 120 rekonstruktorów- tak w skrócie wyglądała premierowa edycja "Było nie minęło". W tym roku wydarzenie pod hasłem „HISTORIA – TO LUBIĘ!” przyjmie formę interaktywną, a dzięki barwnym opowieściom, prezentacjom i inscenizacjom uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, aby dotknąć, poczuć i zrozumieć historię. Widzimy się w Targach Lublin w październikowy weekend (21-22.10.) Więcej informacji- już wkrótce na naszej stronie.

05.12.16

Podróż w czasie z „Było.. nie minęło”

To były dwa intensywne dni dla miłośników historii w Lublinie, w dniach 22-23 października na terenie Targów Lublin odbyła się premierowa edycja Spotkania Miłośników Historii „Było… nie minęło”. Na ponad 70 stanowiskach zaprezentowało się m.in. 120 rekonstruktorów z 12 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, a także modelarze, kolekcjonerzy monet, militariów, muzealnicy, wydawnictwa historyczne, eksploratorzy, odkrywcy oraz historycy.
Wśród eksponatów nie zabrakło prawdziwych perełek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się replika wodnosamolotu obserwacyjnego Lublin R-XIII Hydro produkowanego przed wojną w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Makieta w skali 1:1 przyjechała do Lublina aż z Pucka. To była pierwsza tak daleka podróż tego eksponatu.

Polskie tankietki TK-3 to kolejny unikat, który można było zobaczyć podczas „Było.. nie minęło” produkowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego, obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. 

              Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się kolekcja „wuesek”. W ciągu 31 lat zakłady w Świdniku wyprodukowały ich ponad 2 mln egzemplarzy. To były motocykle najdłużej produkowane w Polsce. To one zmotoryzowały PRL – opowiada Karol Falenta z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. - Zaraz po transformacji mówiono, że WSK to skrót od słów Wiejski Sprzęt Kaskaderski. Na progu XXI wieku odkryto je na nowo. Teraz są uważane za kultowe (źródło: Kurier Lubelski).„Było nie minęło” to nie tylko tematyka stricte związana z działaniami wojennymi, w Targach Lublin można było zobaczyć mi.in. śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, wykrywacz Alter 71 (światowa premiera firmy Rutus), sprzęt policyjny, wystawę zabytkowych rowerów czy wystawę monet lubelskiego oddziału NBP. 

Historia to nie tylko wojny, to też tworzenie i budowanie – podkreśla Ewa Waszkiewicz z lubelskiego oddziału NBP- który zaprezentował współczesne monety upamiętniające największe polskie osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, architektury i nauki. 

Targi były też doskonałą okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi, również z autorami programów telewizyjnych. Wiele powodów do wzruszeń przysporzyło spotkanie fanów programu „Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii" z autorem programu Panem Adam Sikorski. 
         


Przez dwa dni trwania „Było… nie minęło” Targi Lublin tętniły życiem. Już dziś szykujemy się do kolejnej edycji wydarzenia, w przyszłym roku historia znów będzie na wyciągnięcie ręki, bez najmniejszego problemu każdy będzie mógł przenieść się w czasie. Przy kolejnej edycji czeka nas wiele nowych atrakcji, których mieszkańcy Lublina jeszcze nie widzieli. Kolejny raz udowodnimy, że było nie minęło.

Galeria 2016
26.10.16

Czy macie już wykrywacz ALTER 71 firmy RUTUS?

Kto nie zdążył zakupić na "Było...nie minęło" jest jeszcze okazja.

RUTUS Alter71
więcej >>
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13